Jak możemy zorientować się że jesteśmy podsłuchiwani.

Pierwszym powodem do niepokoju w zależności od indywidualnej sytuacji celu jest fakt że zauważyliśmy że ktoś się nami interesuje, śledzi nas w sposób dyskretny jeżdżąc za nami samochodem, lub innym pojazdem, podążając za nami pieszo, wykonując fotografie czy rejestrując materiał video, i w tedy zastanawiamy się czy to faktycznie ktoś nami się interesuje czy tylko jest to zbieg okoliczności i nasza wyobraźnia. Dosyć często ignorujemy tą sytuacje aż do ponownego momentu gdy zdarza się podobna sytuacji i przypominamy sobie że niedawno było podobnie i wtedy zapala nam się czerwona lampka i to jest ten moment aby zareagować i zweryfikować kto i w jakim celu podąża za nami i w razie potrzeby podjąć stosowne środki bezpieczeństwa.

Kolejnym momentem i powodem do niepokoju jest fakt że dowiadujemy się zazwyczaj podczas rozmowy od osób, osoby znanej lub nie, o faktach i sprawach o których nie powinny mieć wiedzy, gdyż na ich temat rozmawialiśmy np. w domu z osobą zainteresowaną czy telefonicznie a informacje były poufne prywatne lub zastrzeżone, dotyczyły danych sytuacji spraw prywatnych życiowych, intymnych, lub zawodowych które z uwagi na ich rangę i poufność nie powinny nigdy dotrzeć do osób trzecich. Wówczas należy ustalić w jakich okolicznościach, sytuacji, a nawet jak byliśmy ubrani i w jakim miejscu rozmawialiśmy oraz jak często tam bywamy, czy to była rozmowa w domu, na ulicy, przez telefon, czy w innych okolicznościach taka ocena pozwoli nam ustalić czy ktoś nam podłożył podsłuch w domu, czy w telefonie, w ubraniu, a może za pomocą mikrofonu kierunkowego, laserowego, mikrofalowego, czy podrzucił nam podsłuch w czasie gdy nas śledził w miejscu gdzie przebywaliśmy i rozmawialiśmy lub stale tam przebywamy np. kawiarnia restauracja mamy stałe miejsce itd.

Powinniśmy zwrócić uwagę czy nie dostaliśmy ostatnio jakiegoś prezentu, czy podarunku, od znajomego, znajomej, kontrahenta, wspólnika itd.. lub czy nie mamy nowego przedmiotu w domu w firmie w biurze może to być zegar, ładowarka, pisak, nowe gniazdko, przedłużać, lampka biurowa, obraz, pamięć masowa USB, radyjko, i inne tak naprawdę podsłuch może być zakamuflowany w dowolnym przedmiocie gdyż pomysłowość ludzka nie zna granic. Pojawienie się takich nowych przedmiotów może być efektem wizyty rzekomego Pana z telekomunikacji, gazownictwa, elektrowni, dostawcy, kuriera którzy podczas takiej wizyty korzystając z naszej nieuwagi podkładają nam podsłuch. Podsłuch również może zostać podłożony zainstalowany w naszym domu, mieszkaniu czy samochodzie przez tzw ciche wejście podczas naszej nieobecności, gdy oddajemy samochód do naprawy, czy pożyczamy lub udostępniamy pracownikowi.