Jakie najczęściej spotkać możemy podsłuchy.

Obecnie najpopularniejszymi stosowanymi nadajnikami jakie możemy spotkać w domu czy biurze są podsłuchy GSM, natomiast w samochodzie są to zazwyczaj nadajniki GSM połączone z odbiornikami Sygnału GPS.

Podsłuchy gsm

Są to zminiaturyzowane modułu GSM zaopatrzone w mikrofon, posiadają wejście slot na kartę sim, jaką stosujemy do telefonu i są wyposażone w baterię. Umożliwiają globalny podsłuch otoczenia tego urządzenia GSM z każdego miejsca na świecie. Zasada działania jest bardzo prosta: do urządzenia należy włożyć kartę sim i pozostawić moduł w miejscu, które chcemy monitorować. Jeżeli chcemy podsłuchać, wykonujemy połączenie z własnego numeru, dzwoniąc na numer karty sim, która znajduje się w urządzeniu podsłuchowym – urządzenie automatycznie odbiera to połączenie, nie wydając przy tym żadnych dźwięków i w ten sposób słyszymy rozmowy dźwięki z otoczenia podsłuchu.

Urządzenia tego typu mogą mieć różne wielkości i formę lub być zakamuflowane w różnych przedmiotach – najmniejsze moduły GSM są zakamuflowane w przewodzie do ładowania telefonu komórkowego, inne są wielkości połowy paczki pudełka do zapałek, jeszcze inne mogą być zakamuflowane w gniazdku ze stałym zasilaniem, w lampce, w zasilaczu, w przedłużaczu, w ramce na zdjęcie, w pendrivie, a nawet w żarówce LED czy czajniku bezprzewodowym – tak naprawdę wszędzie. Zazwyczaj są najczęściej wybierane z uwagi na ich przystępną cenę i nieograniczony zasięg.

Podsłuchy radiowe

Innym popularnym podsłuchem są nadajniki radiowe analogowe pracujące najczęściej w pasmach od 60- 800MHz i wykorzystujące modulacje FM oraz rzadziej AM z uwagi na niższą jakość dźwięku. Nadajniki są małych rozmiarów – wielkością mogą przypominać kilka monet 50-groszowych położonych na siebie z wystającą antenką z cienkiego druciku ok. 10 cm w zależności od pasma działania, wyposażone są w baterię płaską lub mogą mieć większe źródła zasilania na paluszek AA i inne ogniwa wydłużające czas działania. Te lepszej jakości posiadają stabilizację częstotliwości kwarcem, czyli nie odkształcają i nie zmieniają częstotliwości nadawania, gdy zmienimy pozycje nadajnika i jego antenki.
Atutem tych nadajników jest wysoka czułość mikrofonu, czyli można usłyszeć ciche rozmowy, szepty z odległości nawet sięgających 10 metrów, natomiast ich zasięg przesyłania transmisji sięga zazwyczaj 100-300 m w otwartej przestrzeni przy małych mocach nadawczych rzędu 0,05mW oczywiście przy zwiększeniu mocy nadawczej uzyskamy znacznie większe odległości kosztem większego zużycia prądu i większych gabarytów samego nadajnika, do którego musimy podłączyć większe ogniwo czy baterię. Zestaw składa się z nadajnika oraz odbiornika odbiornikiem może być skaner lub radio szerokopasmowe lub inne radio przystosowane tylko do pasma nadawania pluskwy.

Podsłuchy dla profesjonalistów

Innymi podsłuchami, które są wykorzystywane raczej przez profesjonalistów, zawodowców są podsłuchy radiowe cyfrowe z kodowaną transmisją, podsłuchy pracujące w podczerwieni, podsłuchy wykorzystujące linie energetyczne, podsłuchy stetoskopowe z nadajnikami cyfrowymi, mikrofony laserowe, mikrofony mikrofalowe, mikrofony kierunkowe i inne.