Co grozi dziecku w Internecie?

W dzisiejszych czasach powszechny dostęp do Internetu daje nam nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy oraz pozyskiwania informacji. Odpowiednie korzystanie z takich mediów może się wyjątkowo opłacić, jednak niesie ono za sobą pewne ryzyko.
Jakie konkretnie? Między innymi znalezienia stron, jakich nie powinno się oglądać w wieku poniżej osiemnastego roku życia, jak również „zainteresowanie” potencjalnie niebezpiecznych osób swoją personą. W wypadku dorosłych nie jest to taki problem jak w wypadku dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę, co jest dobre, a co złe. Przed czym szczególnie trzeba chronić młodocianych poszukiwaczy wiedzy w Internecie?

Niebezpieczne osoby, czyli bezpieczeństwo osobiste dziecka

podsłuch na telefon

Niestety, z Internetu nie korzystają wyłącznie ludzie o szczerych intencjach. Wiele osób chce się zabawić czyjąś krzywdą, przez co mogą oni starać się oszukać dziecko samotnie korzystające z mediów społecznościowych bądź komunikatorów. Jak jednak w takiej sytuacji można dziecku pomóc, jak w ogóle zauważyć problem w dobie telefonów o mocy przeciętnego komputera?
W tym przypadku najbezpieczniejszą opcją będzie aplikacja do kontroli rodzicielskiej
spymobile “Bezpieczne Dziecko”
. Specjalna aplikacja pozwala rodzicowi sprawdzić wszelkie rozmowy oraz SMSy dziecka – gdyby zauważył on cokolwiek niepokojącego, może natychmiast reagować i bez przeszkód przerwać znajomość dziecka z potencjalnie niebezpieczną osobą. Pozwala ona także na kontrolowanie przeglądanie stron www, czaty czy komunikatory przy pomocy których ludzie o złych intencjach mogłyby chcieć się skontaktować z młodocianym użytkownikiem mediów społecznościowych, co dodatkowo ułatwia wykrycie niepokojących prób kontaktu.

Nieodpowiednie treści

Nie tylko ze strony ludzi dziecko może doznać urazów przeszukując kolejne karty przeglądarki. W sieci istnieje mnóstwo nieodpowiednich dla młodego człowieka stron, do których w ten czy inny sposób może uzyskać dostęp. By dziecko nie miało możliwości z nich korzystać, rodzic może założyć monitoring telefonu. System Android umożliwia łatwe instalowanie takiej aplikacji, z której można nie tylko nasłuchiwać co się dzieje w otoczeniu telefonu, ale także można blokować zdalnie niebezpieczne strony, filtrować niebezpieczną zawartość i reagować na zagrożenia. Aplikacja tego typu to tak naprawdę klucz do całkowitej kontroli urządzenia.

Problematyczne ideologie i nieodpowiedni przyjaciele.

Filmiki zawierające sceny nieodpowiednie dla oczu dziecka, jak również ludzie o złych intencjach to niestety nie wszystkie zagrożenia, jakie mogą spotkać młodą osobę przeglądającą bez żadnej kontroli Internet. Kolejnym – być może największym problemem – są niebezpieczne ideologie. Nie muszą być one nawet jednoznacznie złe, jeśli jednak rodzic wychowuje dziecko w określonych wartościach, nie chce, by ktoś zaczął młodemu człowiekowi mącić w głowie zbyt trudnymi ideami. Trzeba uważać, by dziecko zbyt wcześnie, zanim nie zdobędzie pewnej wiedzy na temat społecznie akceptowalnych zachowań, nie trafiło na zbyt trudne filozoficzne koncepcje, lub w skrajnych przypadkach na bardzo perswazyjne sekty próbujące omamić młodego człowieka mętnymi teoriami. Innym rodzajem zagrożenia są fałszywi przyjaciele. Jak sama nazwa wskazuje, są to inne dzieci, które próbują wykorzystać zaufanie którym są darzone.

Czujny rodzic ma na szczęście możliwość bronienia dziecka przed wszystkimi takimi niebezpieczeństwami, dzięki temu, że działa teraz dobry monitoring telefonu. Zdjęcia, nagrania, wiadomości głosowe i tekstowe, media społecznościowe, historia wyszukiwania przeglądarki – lista się na tym nie kończy. Rodzic powinien zawsze zdawać sobie sprawę z tego, że we współczesnym świecie istnieją nowe zagrożenia i trzeba pomóc dziecku się przed nimi bronić. Aplikacje do kontroli rodzicielskiej są dzisiaj wyjątkowo cennym narzędziem, dzięki któremu zarówno rodzić, jak i dziecko, mogą spać spokojnie. Rodzic może bez przeszkód kontrolować wszelkie działania podejmowane przez dziecko w sieci lub w telefonie. Na pewno nie uda się dziecku dostać na nieodpowiednią dla niego stronę internetową lub pobrać zawirusowanej aplikacji. Rodzic wszystko zauważy na własnym urządzeniu – telefonie lub komputerze, a później zablokuje wszystko to, co niebezpieczne.